معماری سبک فولدینگ

معماری سبک فولدینگ 
معماری سبک فولدینگ یکی از سبک های مطرح بین المللی در طی دو دهه گذشته بوده است . خاستگاه نظری این سبک مانند سبک دیکانستراکشن فلسفه نیمه دوم قرن بیستم در فرانسه است و خاستگاه معماری آن امریکا در دهه پایانی قرن گذشته می باشد .
فلسفه فولدینگ اولین بار توسط فیلسوف معاصر ژیل دلوز مطرح شد . 
فولدینگ عمود گرایی ، طبقه بندی و سلسله مراتب را رد می کند و بجای آن افقی گرایی و انعطاف پذیری را مطرح می کند. از نظر فولدینگ همه چیز همسطح یکدیگرند .
فولد یعنی چین ولایه ، یعنی لایه های هزارتو ، یعنی هر لایه در کنار لایه دیگر ، همه چیز در کنار هم است ، هیچ اندیشه ای بر اندیشه دیگر ارجحیت ندارد ، هیچ تفسیری بالاتر و فراتر از دیگری نیست ، همه چیز افقی است .
فولدینگ نیز مانند دیکانستراکشن در پی از بین بردن مبتاهای فکری غرب و خصوصا منطق مطلق و ریاضی گونه مدرن است .
معماری فولدینگ ، تطبیق پذیری ایده و شکل بنا ، با مسائل و شرایط سایت است . این معماری به ایجاد اشکال نرم ، انعطاف پذیر و افقی دارد . ساختمان فولدینگ به صورت لایه های انعطاف پذیر و در تعامل با محیط مجاور خود در سایت قرار می گیرد .در عین اینکه هر لایه خصوصیات و شرایط خاص خود را دارد ولی با لایه های دیگر از نظر شکل ، رنگ ، مصالح ، و بافت در یک همگونی متوازن قرار دارد . این فرم های نیمه سیال همچون ژله ، خود را با ظرف و بستر کالبدی ، تاریخی و فرهنگی پیرامون تطبیق میدهند .
 
نزدیک ترین شکل کالبدی که با مفهوم معماری فولدینگ در ایران وجود دارد ، راسته های مجاور هم در بازارهای سنتی ماست .
 
از نمونه های این سبک معماری در این دوره می توان به موزه ملی آب ایران ، ساختمان شهر کتاب بیهقی و پردیس سینمایی پارک ملت اشاره نمود 
 
 
ویژه گی  های سبک معماری  فولدینگ 
 
-تاثیر پذیر بودن فرم ساختمان از شرایط پیرامونی و درونی پروژه 
-سیال بودن کالبد ، سطوح و خطوط 
-حرکت نرم و انعطاف پذیر بدنه بنا در سایت 
-استفاده از خطوط منحنی و شکل پذیر 
-تاکید بر خطوط و تقسیمات در نما 

تماس با ما

  • آدرس : میدان انقلاب، اول کارگر شمالی، کوچه مجد، پلاک 9 واحد4


    تلفن : 66570790-021

            021-66125537

     ایمیل : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید.
سئو سایت