نورپردازی فضا های بیرونی

نورپردازی فضا های بیرونی 
نور ، اولین شرط برای هر نوع ادراک بینایی است .  در تاریکی مطلق  ما نه فضا را می توانیم ببینیم و نه فرم و رنگ را. نور ، تنها یک ضرورت فیزیکی نیست بلکه ارزش روانشناختی آن یکی  از مهمترین عوامل زندگی
 انسانی در همه زمینه هاست .
ادراک بینایی ما تابع چهار عامل است ، زمان ، محل جسم مورد مشاهده ، شدت نور و رنگ 
اگر نور وجود نداشته باشد نه محل جسم  قابل تشخیص است و نه رنگ آن ، با تغییر نو ادراک ما از محیط تغییر می کند . به علت تغییر دائمی نور طبیعی ، آدمی وابسته  به جریان طبیعی زمان است که برای او در این مورد وسیله قیاس است و اختلاف  اصلی  نور طبیعی و مصنوعی نیز از همین جا ناشی می شود .
 از نظر فیزیکی ایجاد کمیت بهینه برای نور از نظر مقدار ، شدت ،  رنگ و گرما و غیره  با نور طبیعی امکانپذیر است  ولی تقلید از تغییرات همیشگی نور طبیعی که باعث  تغییر ادراک ما می شود  با نور مصنوعی بسیار مشکل است .
قدرت تطابق چشم با شدت های مختلف نور تعجب انگیز است . چشم انسان هم با نور بسیار کم مانند نور ماه که ما انرا در مقیاس کلی  تاریک می دانیم  قدرت دید دارد و هم با نور بسیار زیاد یعنی نوری که تقریبا 250 هزار برابر نور ماه است .
ما اصولا منابع  نور را به دو نوع طبیعی و یعنی نور خورشید و مصنوعی مانند آتش و نور لامپ تقسیم می کنیم .اما نورهایی که از طریق این دو منبع می تابند تنها نورهایی نیسند که بوسیله انها ما قادر به دیدن اشیا هستیم . چرا که به موازات نورهای مستقیم  ، ما بوسیله نورهای غیر مستقیم که  از اجسام روشن شده می تابند  می توانیم ببینیم . پس برای روشنایی که ما احساس  می کنیم دو عامل دارای اهمیت است . شدت نور یا به عبارتی دیگر مقدار  نوری که بر جسم می تابد و.
هنگام نور پردازی باید به این نکته  توجه داشت که  آنچه  برای قوه بینایی انسان  انسان قابل درک است  درخشندگی است و نه روشنایی .
سیستم بینایی انسان در هنگام ادراک محیط در واقع پرتو هایی را جذب می کند که از احجام  بازگردانده می شوند و نه پرتو هایی را که بر سطح اجسام تابانده می شوند . 
فراهم کردن میزان رو شنایی یکنواخت بر روی اجحام روشن و تیره باعث درخشندگی غیر یکنواخت  در محیط می شود چرا که سطوح تیره و جاذب نور ، پرتوهای کمتری را نسبت به سطوح روشن یا صیقلی  به سمت چشمان ما بازتاب خواهند کرد . به این  ترتیب هر چند روشنایی محیط به صورتی کاملا یکنواخت تامین شده باشد ، تضمینی برای بوجود  نیامدن مناطق تیره تر وجود ندارد و این تطابق دید را با مشکل مواجه می سازد . 
از سوی دیگر  اگر برای رفع این نقاط تیره ،میزان روشتایی باز هم بصورت یکنواخت افزوده شود  علاوه بر اینکه با تاباندن نور را نیز در اثر درخشنگی  بیش  از حد این سطوح بوجود آورده ایم . بنابراین تامین محیط ادراکی مطلوب در شب ، بیش از اینکه به میزان  روشنایی وابسته باشد به دامنه تضاد بین درخشندگی نقاط مختلف در میدان دید مخاطبان بستگی دارد . این تضاد درخشندگی بین روشنترین و تیره ترین بخش های محیط ، هرگز نباید از نسبت یک به چهل تجاوز کند

تماس با ما

  • آدرس : میدان انقلاب، اول کارگر شمالی، کوچه مجد، پلاک 9 واحد4


    تلفن : 66570790-021

            021-66125537

     ایمیل : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید.
سئو سایت سئو سایت سئو سایت