باز سازی بناهای تاریخی محتاج مراقبت

بناهای تاریخی محتاج مراقبت 
صحنه های هولناک انفجار و تخریب بنای باستانی شهر پالمیرا در سوریه توسط تروریست های داعش ، دل هر بیننده ای را به درد آورد و هر انسان بخردی از این تخریب وحشیانه افسرده شد .بناها و محوطه های تاریخی
سراسر جهان  متعلق به گنجینه فرهنگی و هنری تمامی ابنای بشر می باشد .
همانطوری که یک ایرانی از تخریب بنای پالمیرا اندوهناک می شود همنوع دیگر ما در هر گوشه ای از جهان نیز از تخریب بناهای باستای ایران  مانند عکس یادگاری نویسی شده بر بنای تخت جمشید یا عالی قاپو و هر بنای ارزشمند دیگری آزرده خاطر می شود.قرن هاست بناهاست بناها و محوطه های تاریخی ، با ابهت اما مظلومایستاده اند و دور چرخ گردون را به نظاره نشسته اندو تمامی مردم جهان اصالت و هویت فرهنگی جهانمان را از ایستادن آنها وام گرفته ایم .
بناها و محوطه های تاریخی محتاج و نیازمند مراقبتند ، مراقبتی برآمده از دل و نهاد درونی هر یک از ما .
در خبرها امده بود و در آینده نیز حتما می اید که کاشی های قدیمی سر در بعضی خانه ها و ابنیه قدیمی تهران هر از گاهی به سرقت میروند.
چند کتیبه سنگی قدیمی نیز در اصفهان سرقت شده است .در یک سفر کوتاه به شهرهایی مثل شیرلز و اصفهان و یزد و کرمان و بازدید از اماکن تاریخی آن شهرها  براحتی حجم بالای یادگاری نویسی بر روی دیوارهای آنها قابل مشاهده است .
به راستی این چه بیماری است که عده ای از تخریب  و صدمه رسانی به اموال عمومی از جمله آثار تاریخی لذت می برند ؟
وندالیسم  و تخریب این اماکن چه دردی را دوا می کند و چه سودی میرساند ؟ 
تخریب کنترل نشده اشیا و آثار با ارزش فرهنگی و  حتی اموال عمومی شهری یک ناهنجاری اجتماعی است که بیش از آنکه به پلیس نیازمند باشد به یک فرهنگ سازی مجدانه محتاج است .
به موازات این نگرش ، مشارکت برنامه ریزی شده با نهاد های بین المللی مرتبط به ویژه در فضای به وجود آمده در پسا برجام ، موقعیت مناسبی است تا در حفظ و نگهداری آثار ارزشمند فرهنگی و تاریخی خود از همه توان استفاده کنیم .
تنها کافیست به یاد داشته باشیم که این آثار ارزشمند ، میراث یک قوم یا یک کشور نیستند و متعلق به همه ابنای بشر می باشند

تماس با ما

  • آدرس : میدان انقلاب، اول کارگر شمالی، کوچه مجد، پلاک 9 واحد4


    تلفن : 66570790-021

            021-66125537

     ایمیل : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید.
سئو سایت سئو سایت سئو سایت